Як дізнатись чи перебуваєте ви у списку розшукуваних осіб в базі даних Інтерполу?

Для чого взагалі створений та функціонує Інтерпол?
Інтерпол є найбільшою в світі поліцейською організацією, учасницею якої є 192 країни світу. Одразу ж зауважимо, що Інтерпол не є міжнародною поліцією, як деякі вважають, а є, скоріше, міжнародним органом, який допомагає поліцейським силам різних країн співпрацювати шляхом створення спільних баз даних та каналів зв’язку. Штаб квартира Інтерполу розташована у місті Ліон, що у Франції.
Серед основних завдань Інтерполу виступає координація міжнародного розшуку осіб шляхом розміщення інформації про осіб, які перебувають у міжнародному розшуку у виді так званих «Червоних повідомлень» (Red notices). Окрім цього, Інтерполом може здійснюватися розповсюдження інформації про розшукуваних осіб, шляхом розсилок (Diffusions).

Яким чином до Інтерполу надходить інформація про розшукуваних осіб?

Передача інформації до бази даних Інтерпол здійснюється Національними центральними бюро Інтерполу. Національним центральним бюро виступає певний підрозділ поліції в країні –учасниці, яка обмінюється інформацією з Інтерполом. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 1993 року № 220 «Про національне центральне бюро Інтерполу», в Україні у якості Національного центрального бюро Інтерполу виступає Національна поліція.

Що таке так звані «Червоні повідомлення» (Red notices) та Розсилки (Diffusions)?

Червоні повідомлення – це електронні сповіщення, які розміщуються Інтерполом на запит Національного центрального бюро країни- учасниці. Зазначене повідомлення зберігається в базі даних Інтерпол і його можуть бачити органи поліції, та міграційні служби п всьому світу. Призначенням «Червоного повідомлення» – встановлення місцезнаходження розшукуваної особи, її арешт або обмеження її пересування з метою екстрадиції. Завдяки такому повідомленню, органи поліції в одній країні мають змогу дізнатись про те, що особа розшукується в іншій країні, яка направила відповідний запит до Інтерполу. «Червоне повідомлення» містить у собі інформацію про розшукувану особу, включаючи її ім’я, дату народження, національність, а також фотографію. «Червоне повідомлення» також містить інформацію про те, у чому обвинувачується розшукувана особа, у зв’язку із чим вона розшукується у країні, яка подала запит.
Що стосується Розсилок (Diffusions), то вони відрізняються від «Червоних повідомлень» (Red notices) лише тим, що вони розміщуються не Інтерполом на запит певної країні, у якій розшукується особа, а самою зацікавленою країною самостійно через канали Інтерполу.
Із вищезазначеної інформації зрозуміло, що, у випадку, якщо відносно певної особи було розміщено «Червоне повідомлення» або було зроблено розсилку, то це може створити істотні проблеми для неї. Достатньо часто деякі з країн зловживають можливостями бази даних Інтерполу та вносять туди відомості про розшук осіб за відсутності достатніх для цього підстав на підставі надуманих звинувачень, висунутих проти осіб, які критикують владу в країні, займають активну громадську позицію, через політичні мотиви тощо.
Людина, яка, наприклад, виїхала з країни, у якій її згодом оголосили у розшук, може навіть про це не здогадуватись, і коли буде перетинати кордон з іншою державою на неї може чекати неприємний сюрприз у вигляді арешту та процедури екстрадиції.

Яким же чином дізнатись чи є в базі даних Інтерполу відносно Вас Червоне повідомлення або розсилка?
Існують три можливі способи дізнатись зазначену інформацію.
Найпростіший з них – це звернутись до офіційного сайту Інтерполу, на якому можна заповнити відповідну форму, ввівши ваші дані, та дізнатись чи є ваші дані в базі Інтерполу.
Однак, слід зауважити, що на сайті містяться не всі «Червоні повідомлення», а лише деякі з них. І якщо Ви не бачите вашого імені на офіційному сайті Інтерполу – це ще не означає, що відносно Вас немає «Червоного повідомлення», адже лише національним правоохоронним органам доступна повна інформація з бази даних Інтерпол.
Окрім цього, Розсилки (Diffusions) взагалі ніколи не відображаються на сайті Інтерполу.
Ще одним способом дізнатись необхідну інформацію є звернення до органів поліції в країні де Ви живете. Однак, зазвичай, законодавством країн не передбачено процедури надання національними органами поліції відповідей на такі запити (звернення) і отримати таку інформацію можна буде хіба що неофіційно. Більше того, навіть, якщо Вам повідомлять, що Вас не має базі даних Інтерпол, це ще не означає що це дійсно так, органи поліції, до яких ви звернулись, можуть не мати доступу до певних файлів в базі даних Інтерпол.
Зокрема, надаючи правову допомогу одному з клієнтів, який звернувся у зв’язку із тим, що його було заарештовано на території України на підставі того, що його оголошено у розшук іншою державою та відносно нього розпочато процедуру екстрадиції, виникла необхідність в отриманні інформації стосовно того чи взагалі перебуває зазначена особа у розшуку в базі даних Інтерполу.
З цією метою було направлено запит до Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва Національної поліції України. Однак, усе виявилось дещо складніше, аніж просто направити запит та отримати на нього відповідь, адже у наданні інформації на зазначений запит було відмовлено, та роз’яснено, що для отримання запитуваної інформації необхідно звертатись безпосередньо до Комісії з контролю файлів Інтерполу.
Із зазначеного вбачається, що третім способом, який на нашу думку, дозволяє отримати найбільш повну та достовірну інформацію є звернення до Комісії з контролю файлів Інтерполу.
Запит до Комісії оформляється у вигляді листа, до якого існує декілька спеціальних вимог, яких необхідно дотримуватися:
– Підпис на листі повинен бути оригінальним (не допускається прийняття звернення із копією підпису особи тощо);
– Лист повинен бути написаний однією з офіційних робочих мов Комісії (Арабська, Англійська, Французька або Іспанська);
– У листі має бути вказана мета (наприклад, запит на доступ до фалів Інтерпол або запит на коригування чи видалення даних);
– До звернення повинні бути додані копії офіційних документів, які ідентифікують особу, у яких повинні бути зазначені усі ідентифікаційні дані (повне ім’я, дата народження, фотографія тощо);
– Особа повинна заповнити і прикріпити форму заявки, яка доступна на сайті Інтерполу.
У випадку, якщо ваша заявка не буде відповідати вищезазначеним вимогам, Комісія може визнати Ваше звернення «неприйнятним» з формальних підстав. Протягом місця з дня отримання Вашого запиту, Комісія повинна направити підтвердження про те, що запит прийнятий до розгляду. Запити розглядаються протягом 4-х місяців. Максимальний захист ваших інтересів.
Як бачимо, за усієї, задавалося б, простоти зазначеної процедури, існують певні складнощі в отриманні інформації з бази даних Інтерполу, у зв’язку із чим радимо звертатись до кваліфікованих спеціалістів, які зможуть забезпечити надання правової допомоги належної якості.

Loading...

Залишити відповідь