13 серпня – Міжнародний день шульги: цікаві факти і найвідоміші лівші

Міжнародний день шульг (International Left-Handers Day)  відзначається 13 серпня, починаючи з 1992 року. З такою пропозицією виступив Британський клуб шульг (Left-Handers Club).

Масовий рух лівшів почалося в 1980 році з мітингів в США на захист звільненого поліцейського Франкліна Уінборна. Оскільки він був шульгою, то носив кобуру ліворуч, тоді як відповідно до статуту мав носити її справа.

День шульги покликаний привернути увагу суспільства до проблем, з якими стикаються лівші в праворукому світі; привернути увагу дизайнерів, виробників і продавців до необхідності враховувати, наскільки лівші зручно користуватися різними предметами; розвіяти забобони і забобони, які оточують лівшів протягом багатьох століть в різних культурах; заохотити наукові дослідження в галузі вивчення феномена ліворукості.

Цікаво, що лівші складають від 3% до 10% людства. До Міжнародного дня лівші підготували відеоролик з цікавими фактами про цих незвичайних людей.

Існує  багато теорій і припущень  про причини ліворукості, проте точна відповідь досі не знайдений. Праворукість і ліворукість формуються в основному до чотирьох років, а до цього віку перевагу руки може бути нестійким.

Довгий час головною причиною перенавчання ліворуких була тривога за їх соціальну адаптацію в світі, де превалюють правші і де всі технічні засоби розраховані на праворуких людей. Багато батьків перенавчали дітей, так як боялися, що в подальшому ліворукість завадить придбання професії.

Шкільні вчителі чітко слідували установці – всім писати тільки правою рукою. Але тепер учені довели, що немає сенсу переучувати лівшу, ліворукість – це не просто переважне володіння лівою рукою, а й відображення певної міжпівкульна асиметрії мозку.

Серед лівшів – неймовірна кількість талановитих людей. Є вони і в музиці, наприклад, легендарний гітарист Джиммі Хендрікс. Лівшами є і Рінго Стар з Полом Маккартні. У класичній музиці знаменитими лівшами були композитори Прокоф’єв і Рахманінов , а також Моцарт , Бетховен і Паганіні .

Лівшами були видатні письменники Олександр  Пушкін , Марк Твен, Франц  Кафка , Ганс Християн  Андерсен , Лев  Толстой , Герберт  Уеллс , Льюїс  Керролл .

І добре, що батьки не додумалися переучувати Леонардо да Вінчі , Мікеланджело, Рафаеля Санті, Пікассо і Рубенса – з них вийшли геніальні  художники.

Є лівші і серед вчених, наприклад, Альберт Ейнштейн , НіколаТесла, Ісаак Ньютон, фізіолог Іван Павлов і подружжя П’єр і Марія Складовської-Кюрі.

А якщо і серед ваших друзів або родичів знайдеться лівша, обов’язково привітайте його, наприклад, таким кумедним віршем:

Ти лівша, і це класно!
Кажуть, що склад розуму
У лівшів настільки незвичайний,
Прямо обертом голова.

Ти особливість природи
З честю, гордістю прийми.
І талант, що дано від Бога,
Ти гідно пронеси.

 

Джерело – vesti-ukr.com

Loading...

Залишити відповідь